דלג לתוכן
Borderline
מאמר קודם
נקרא כעת:
תלבושת אחידה לבית הספר – בעד ונגד
מאמר הבא

תלבושת אחידה לבית הספר – בעד ונגד

הדיון לגבי תלבושת אחידה בבתי ספר שונים בישראל מעורר דעות לכאן ולכאן. הורים רבים חושבים שמדובר בביטול האינדיבידואליות והייחוד של הילד, בעוד הורים אחרים רואים את היתרונות הרבים שקיימים בשיטה הזו.

כיצד תלבושת אחידה בבית הספר עוזרת לנו לשמור על איזון במהלך השנה, הן חברתי והן כלכלי ומצד שני, מהם החסרונות של התלבושת הבית ספרית. בכך נעסוק במאמר זה.

בין שוויון חברתי לחסכון כלכלי – יתרונות התלבושת האחידה

בכל תחילת שנה אנחנו רואים הורים רבים מחכים בחנויות הבגדים כדי לבצע הדפסת חולצות לבית הספר. לכאורה מדובר בעוד הוצאה שמתווספת לרשימת הקניות הארוכה. למעשה אלו קניות לבית ספר שחוסכות לנו לאורך זמן לא מעט כסף.

תלבושת אחידה בבית הספר חוסכת את הדילמה הפשוטה של "מה ללבוש". בעידן שבו הילדים מכירים מותגים נחשבים כבר מגיל צעיר ומתחרים זה בזה למי יש בגד יקר ונחשב יותר, התלבושת מבטלת את הצורך בקניות יקרות לאורך השנה ויוצרת איזון.

במקום להשקיע במלתחה חדשה מדי שנה אנחנו משקיעים בהדפסה אחידה של פריטים בסיסיים לבית הספר. היום ניתן להזמין הדפסת חולצות לבית הספר דרך האינטרנט ולחסוך גם את ההשקעה בזמן, בחיפוש אחר חנייה או בקפה שאחרי.

לצד החסכון הכלכלי מדובר כמובן ביצירת שוויון. הילדים לא עסוקים בהשוואה בין בגדים ומותגים, אלא לבושים פחות או יותר אותו הדבר, דבר שמונע בידול של ילדים מסוימים על פני אחרים ולהפך.

האם תלבושת אחידה בבית הספר מונעת יצירתיות?

אחד החסרונות של תלבושת אחידה בבתי הספר הוא החוקים שנלווים ללבישת התלבושת מדי יום. ברוב מתי הספר מחליטים על כללי לבוש בסיסיים שמגובים בתקנון הבית ספריקניות לבית הספר נעשות על פי חוקי התקנון, מבחירת הנעליים ועד להדפסה על חולצות בצבעים מסוימים.

חלק מהמתנגדים לתלבושת אחידה יסבירו כי מדובר בביטול של הייחודיות של כל ילד. הילד לא יכול לבטא את הסגנון האישי שלו ולתת ביטוי לאהבות שלו ולהעדפות האופנתיות שלו.

היום כבר ברור שבבתי ספר שבהם מונהגת תלבושת אחידה, ממשיכים הילדים למצוא את הייחוד שלהם, גם מבחינה אופנתית. בין הספר מאפשר להם ללבוש נעליים בצבעים שונים, להתקשט בצעיף או קישוט לשיער או כל פריט נלווה אחר שיכול לייצג את הביטוי האישי של הילד.

בנוסף, העובדה שהם לא עסוקים בתחרות האופנתית פותחת פתח לביטוי אישי בדרכים אחרות, בלי להתעסק במראה.

תלבושת אחידה בבתי ספר – יתרון לכיס ולטובת הילד

הנימוקים לכאן ולכאן ברורים ומלווים את הנהלות בתי הספר בכל רחבי הארץ, אך בתי ספר שבהם מונהגת מדיניות של תלבושת אחידה מוכיחים לא רק את היתרונות החברתיים שלה, אלא גם את היתרונות הכלכליים להורים. זהו חסכון חשוב שמאפשר להורים לנתב את התקציב לכיוונים נוספים, כאלו שבאמת יכולים לתת תועלת לילדים

הסל שלי סגור

הסל שלך ריק כרגע

התחל בקניות

אל תפספסו: הלבשה תחתונה 4+1 מתנה

בחר אפשרויות סגור